Dela nyhet
OCR SM 3K Tors Trophy
7 aug, 16:01 0 kommentarer

OCR SM i distansen 3km gick av stapeln i Eskilstuna förra helgen (1a-3e Aug.). Ifrån ÅSK var vi några som var med och kämpade. Tors Trophy heter loppet som egentligen är en samling av flera lopp som går över en hel weekend, fredag till söndag. I år var det dessutom Nordiska mästerskapen samt World Cup EU.
Fredagens 3 km lopp var en ordentlig utmaning då det regnade. Banan är känd för att bli svårare vid regn och så var fallet med väldigt många som missade hinder och inte fick någon sluttid. Av de 278 som startade var det endast 40% som gick i mål med ett band kvar och fick en sluttid. Vi ifrån klubben gjorde bra ifrån oss tog hem en rad medaljer i de övre åldersklasserna. Niclas tog sig igenom banan och knep första platsen i SM, NM och WC EU, vilket betyder många medaljer för ett lopp. Klas hamnade i sekundstrid och kom på tredjeplats så ett SM brons (4a NM och WC EU). Hinder-säkra David tog sig runt banan denna dag och fick en bra tid i tuff konkurrens i JSM. Jocke var med, men bröt på grund av att regnet öste ner.
Lördagens 12 km var det bättre väder. Med lite mer normala förhållanden klarade 67% av deltagarna loppet. Även här var det några ifrån klubben som tog sig runt med goda resultat. Niclas kom på en fin 2a plats och kunde även denna dag glädja sig åt en rad medaljer även på denna distans :-) . Våran ungdom David körde JSM även denna dag, där han var snabbast i ÅSK och kom in på en fjärde plats även här i tuff konkurrens.
För er som är intresserade av tider med mera ifrån loppet så finns det på dessa länkar
https://ranking.ocrrunner.com/publiclinks/?race=TorsTrophyShort
https://ranking.ocrrunner.com/publiclinks/?race=TorsTrophyStandard
Om du vill börja träna med oss så är du varmt välkommen på torsdagar 18:30 på hinderbanefältet. Nedan om ÅSK OCR sektionen: https://www.akersbergask.se/akersbergask-ocr
Kommentarer